Jazda na suwak

Przepisy ruchu drogowego.
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Jazda na suwak

Post autor: Scelena » 17 sie 2015, 11:36

Jak to się robi ? Pokazowy filmik : http://moto.pl/MotoPL/1,113927,9468923, ... robi_.html

Stoimy w korkach, bo nie potrafimy jeździć na suwak. A gdybyśmy stosowali się do tej prostej zasady wszystkim byłoby łatwiej

Obrazek

Jazda na suwak to jedna z lepszych metod walki z korkami. Przydaje się szczególnie podczas remontów ulic i na przewężeniach. Zasada jest prosta - każdy wpuszcza jednego kierowcę stojącego na ulicy podporządkowanej, czy też bocznym pasie, na którym dalsza jazda jest niemożliwa. W ten sposób auta nakładają się na siebie jak ząbki w zamku.

W Polsce jazda na zamek promowana była w 2008 roku. W miejscach, gdzie stawał odpowiedni znak, kierowcy dobrze odczytywali jego znaczenie, a ruch odbywał się płynniej. Na forach internetowych pojawiły się wpisy, że to naprawdę działa.

Kierowcy też mają sporo za uszami. Zbyt późno ruszają spod świateł, bo gadają przez telefon, nie potrafią wykonywać płynnie manewrów i blokują np. dwa pasy. Nie chcą nikogo przepuszczać.

Co kierowcy mogą dla siebie zrobić?

W myśl zasady: dziś ty, jutro ja, trzeba wpuszczać kierowców, którzy stoją w korku na ulicy podporządkowanej. Trzeba także wpuszczać tych, którzy jadą pasem, który ulega przewężeniu. Niech jeden przepuści drugiego. Taki manewr upłynni ruch.

I to jest jazda na suwak?

Raczej zamek błyskawiczny. Kierowcy stoją na dwóch pasach, także na którym np. remontowana jest studzienka. Dojeżdżają do samej "łaty", bo ten z pasa obok ma obowiązek go przepuścić, dopiero potem sam przejedzie. I tak z kolejnymi kierowcami - jeden z prawej, jeden z lewej - jak ząbki w suwaku. Dzięki temu ruch jest płynny. Korek na 120 aut może skrócić się o połowę.

Ale kierowcy nie wpuszczą kolegi z boku, bo mają go za cwaniaka.

Pokutują czasy PRL i kolejki do granicy. Każdy musiał odstać swoje. A w Niemczech jeśli nie dojedziesz do "łaty", możesz dostać mandat za to, że właśnie robisz korek, ustawiając się w jeden pas. Możesz dostać go także, jeśli nie wpuścisz auta, które utknęło w korku. Polacy są słabo wyedukowani, będą gęsiego zalegać na jednym pasie, zamiast ustawiać się w dwa. To wszystko wynika z braku wiedzy.

A jeśli jednak nikt nie będzie chciał mnie wpuścić?

Włączamy kierunkowskaz i lekko ustawiamy się pod kątem. Potem nawiązujemy kontakt wzrokowy z kierowcą, pokazujemy palcem na siebie, potem na miejsce, w które chcemy wjechać, na końcu obowiązkowy uśmiech. Zawsze działa.




Awatar użytkownika
Arek
Posty: 58851
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Jazda na suwak

Post autor: Arek » 18 sie 2015, 08:20

Takim Januszom powinni 10 pkt i 500 mandatu... to by się nauczyli kultury jazdy.....

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Jazda na suwak

Post autor: SylVWia » 19 sie 2015, 14:25

Niestety u nas jak ktoś dojeżdża do końca zwężenia to traktowany jest jako "cwaniak" i nie wpuszczają - stąd matoły wpychają się już dużo wcześniej. Jak mnie to denerwuje...
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jazda na suwak

Post autor: Scelena » 28 sie 2015, 09:44

Chińskie wydanie jazdy na suwak.


Uprzejmość ponad wszystko :)

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jazda na suwak

Post autor: Scelena » 06 wrz 2016, 08:07

Nowy znak już wkrótce, jazda na suwak obowiązkowa !

Obrazek

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce, by sposób jazdy na suwak był obowiązkowy w miejscach zwężenia dróg – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Lokalizacje, których będzie dotyczył przepis, zostaną opatrzone nowym znakiem.

Już wkrótce nastąpią zmiany. Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło już pracę nad nowelizacją rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych, która będzie wymuszać na kierowcach naprzemienną jazdę. Na drogach pojawi się nowy znak wymuszający taki właśnie ruch, a kierowca, który się do niego nie zastosuje, popełni wykroczenie. W następstwie będzie karany mandatem.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się na pasie, który nie został zwężony. Jeśli więc dojdzie do kolizji, wina zawsze leży po stronie wjeżdżającego. Gdy wejdą w życie nowe przepisy, sprawcą zdarzenia drogowego będzie kierowca, który nie zastosuje się do jazdy na suwak.

Nowy przepis być może zmniejszy również aktywność tzw. szeryfów drogowych, którzy robią wszystko, aby nie ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi.

Czytajcie całość >>> http://moto.onet.pl/aktualnosci/nowy-zn ... =onetsg_fb

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57363
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 128 razy
Otrzymał podziękowań: 125 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Re: Jazda na suwak

Post autor: Halik » 06 wrz 2016, 08:22

Znak już widziałem w Poznaniu przy pracach drogowych.

Awatar użytkownika
grochu71
Posty: 27477
Rejestracja: 23 sie 2015, 08:38
Marka samochodu: Opel Corsa
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował;: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Znak zodiaku: Ryby

Re: Jazda na suwak

Post autor: grochu71 » 06 wrz 2016, 08:28

W Toronto są.

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 58851
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Jazda na suwak

Post autor: Arek » 06 wrz 2016, 19:38

Czas najwyższy...... <okok>

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Jazda na suwak

Post autor: Mysza » 06 wrz 2016, 19:50

U nas też widziałam. No ale ja sama nie wpuszczam jak widzę, że z tamtego pasa wszyscy dawno się powpychali a mój pas, na którym nie ma przeszkody stoi jak głupi. Nie ma mowy, żebym wpuściła.

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 58851
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Jazda na suwak

Post autor: Arek » 06 wrz 2016, 20:54

nie obraź się ale to jest głupie i snobistyczne myślenie...
jeden do jeden i korka nie będzie...wszyscy będa w ruchu..a nie tylko...wybrani..
problem w tym że pasem niby otwartym jedzie 80% aut a drugim niby Ci cwaniacy tylko 20%
Stąd takie wrażenie, że są szybciej i się wpierdzielają...
Tak jak długo będzie takie rozumowanie w społeczeństwie będą korki, nienawiść i gniew wśród kierowców....

Ale zaczną uparciuchom ładować blankiety to się szybko nauczą... ;)

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jazda na suwak

Post autor: Scelena » 06 wrz 2016, 21:12

U nas nie wiedziałam takiego znaku jeszcze niee Mimo wszystko jednego wpuszczam zawsze i widzę , że niektórzy kierowcy też tak robią <yes>I jakoś się ruch kula w godzinach szczytu.

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 58851
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Jazda na suwak

Post autor: Arek » 06 wrz 2016, 21:14

jeden do jednego...a nie jeden i z drugiego 15..... bo to przegięcie... :niegrzeczny:

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Jazda na suwak

Post autor: Mysza » 06 wrz 2016, 21:15

Arek ja nie piszę o sytuacji, gdzie drugi pas jest pusty a ja się wlokę. Piszę o sytuacji, gdzie auto obok jedzie równo ze mną a potem mnie wyprzedza i ja tracę je z oczu. Wpierdzielają się po 2-3 auta z tamtego pasa a my stoimy jak idioci. Jedno auto wpuszczam i ani kawałka więcej.
Poza tym ja widzę u mnie na Kamiennej jest odcinek, gdzie zrobione jest kilkaset metrów pasa do wyprzedzania, sama Kamienna w większości ma jeden pas. Do tego jest jeszcze równoległa jezdnia do marketu budowlanego. No i co? Porządni stoją grzecznie jeden za drugim a cwaniaczki buch na lewy pas i na blachę się wciskają, żeby te 10 aut wyprzedzić. A jeszcze lepsi buch zaraz na tę równoległą z nogą do deski i ten, co był za mną wpierdziela się 15 aut przede mną. By Cię szlag nie trafił?? Wg Twojej teorii mam stanąć i pozwolić wszystkim bucom wjechać mi przed maskę a on mi jeszcze faka pokaże i od frajerów wyzwie. Ja tak samo spieszę się do pracy.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jazda na suwak

Post autor: Scelena » 06 wrz 2016, 21:23

A cwaniaków nie brakuje . Potrafią torowiskiem posuwać i wcisnąć się przed nosem <nono>

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57363
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 128 razy
Otrzymał podziękowań: 125 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Re: Jazda na suwak

Post autor: Halik » 06 wrz 2016, 21:40

Kogo chcę to wpuszczę, kogo nie to niech sobie stoi tak długo aż sznurek aut się skończy i tyle.
Każdemu się spieszy... Pomału do przodu i też się zajedzie... kiedyś ;)

ODPOWIEDZ