10 awarii, które łatwo rozpoznasz zawczasu

Metody, rady i wskazówki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 6753
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Renault 1,5 dCi
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 89 razy
Otrzymał podziękowań: 92 razy

10 awarii, które łatwo rozpoznasz zawczasu

Post autor: BogdanK » 26 cze 2015, 00:13

10 awarii, które łatwo rozpoznasz zawczasu


Wbrew pozorom skutki większości awarii można zminimalizować, ale pod warunkiem że prawidłowo odczytamy objawy poprzedzające usterkę. Oto najczęstsze symptomy zbliżających się kłopotów.

Awarie unieruchamiające samochód poprzedzone są zazwyczaj dziwnymi zachowaniami pojazdu. Rzecz w tym, by umieć je zauważyć i wyciągnąć wnioski. Nie wszystkie oznaki zbliżających się kłopotów wymagają natychmiastowej reakcji i wizyty w warsztacie. Często jednak szybka diagnoza i wymiana zużytego elementu mogą bardzo ograniczyć powstałe szkody. Uniknąć można w ten sposób wysokich kosztów naprawy. Poza tym szybka reakcja zapobiegnie „rozkraczeniu” się auta w najmniej spodziewanym i najbardziej nieodpowiednim momencie, np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

W skrajnych przypadkach zlekceważenie dziwnych hałasów dochodzących spod maski może nawet zagrażać bezpieczeństwu podróżujących niesprawnym autem. Pęknięcie krzywej tarczy hamulcowej podczas jazdy lub zapalenie się auta w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej zwykle kończy się tragicznie. Z kolei wypalenie się palnika ksenonowego może skutecznie zniweczyć plany weekendowe. Tego elementu nie wymienimy samodzielnie na pierwszej lepszej stacji paliwowej – konieczna będzie niestety wizyta w serwisie.

Warto więc poświęcić autu trochę uwagi, tym bardziej że jeśli na podstawie symptomów wiemy już, co niedobrego się z nim dzieje, większe są szanse na to, że mechanik w warsztacie samochodowym nie potraktuje nas jak laików, których łatwo można naciągnąć na wymianę zbędnych w danym przypadku podzespołów.

Umiejętność odczytywania dziwnego zachowania pojazdu i dobiegających z niego hałasów pomoże nam też we wstępnej weryfikacji stanu używanego auta, które zamierzamy kupić, i ustalenia napraw, jakich wymaga ono w najbliższym czasie. Sprzedający często chcą się pozbyć samochodu, gdyż wiedzą, że koszty naprawy przekraczają wartość rynkową pojazdu.


1. Drżenie kierownicy
Drgania wyczuwalne na kole kierownicy to dość często spotykany symptom. Mogą pojawiać się przy wyższych prędkościach jazdy lub podczas hamowania. Objawy te mogą być spowodowane z kilku przyczyn.
Krzywa tarcza
Jeśli wibracje pojawiają się podczas hamowania, winna jest krzywa tarcza hamulcowa. Często element ten wypacza się po wjechaniu w kałużę. Usterka nie wymaga natychmiastowej naprawy, ale uszkodzone tarcze należy wymienić (wraz z klockami) przy najbliższej okazji.
Błoto na feldze
Jeśli wibracje pojawiają się i nasilają przy wyższych prędkościach po jeździe w błotnistym terenie, to najprawdopodobniej przyczyna drgań tkwi w zabłoconych felgach. Wystarczy wtedy dokładnie umyć koła.
Luzy w układzie kierowniczym
Wibracje mogą pojawiać się także w wyniku zużycia końcówek drążków kierowniczych lub luzów powstałych na maglownicy. Usterka nie wymaga natychmiastowej naprawy.

2. Słabiej świecące reflektory
Coraz gorzej świecące reflektory samochodowe. Zmiana barwy świecenia lamp ksenonowych z jasnobiałej na różowawą lub jasnofioletową.
Palnik ksenonowy
Wymiana wypalonego palnika ksenonowego wymaga wizyty w warsztacie. Zbliżającą się awarię można wykryć zawczasu, bo wypalenie się palników poprzedzone jest zmianą barwy światła. Koszty poza ASO wynoszą ok. 400 zł za komplet (z wymianą).
Zmatowiałe lustra
Konieczna wymiana lub regeneracja odbłyśników (cena ok. 150 zł/szt.). Uwaga, często przyczyną są kiepskiej jakości żarówki z nadmierną emisją UV.

3. Buczenie i piski w kole
Odgłosy, takie jak wycie, buczenie i piski, wydawane przez koło podczas toczenia się auta zwykle są trudne do zidentyfikowania. Jeśli nie wiemy, z którego koła dochodzą, należy podnieść auto i zakręcić każdym kołem.
Zużyte łożysko piasty koła
Ceny łożysk są zróżnicowane i wahają się od 30 do nawet kilkuset złotych. Wymiana nie jest trudna, ale często wymaga specjalistycznych narzędzi – robocizna kosztuje od 50 do 200 zł.
Blokujące się zaciski hamulcowe
Piszczenie znikające przy hamowaniu i nadmierne nagrzewanie się felgi to objawy zablokowanego zacisku hamulcowego. W większości wypadków wystarczy wymiana gumek i nasmarowanie tłoczka (koszt naprawy ok. 100 zł). Radzimy szerokim łukiem omijać warsztaty sugerujące od razu wymianę całego elementu.

4. Falowanie wolnych obrotów
Często spotykany problem polega na tzw. falowaniu obrotów lub gaśnięciu silnika na biegu jałowym. Pierwszy podejrzany element to silnik krokowy, jednak przyczyn niestabilnej pracy motoru może być o wiele więcej.
Silnik krokowy
Silnik krokowy zazwyczaj można naprawić. Nowy element kosztuje od 150 do 300 zł.
Przepływomierz
Dodatkowym objawem awarii przepływomierza jest dławienie się silnika podczas przyśpieszania.
Sonda lambda
Do opisanych objawów dołącza świecenie kontrolki silnika. Cena części – od 100 do 300 zł.
Tzw. obce powietrze
Do wystąpienia opisanych objawów wystarczy drobna nieszczelność układu dolotowego. Usterka jest często trudna do zlokalizowania.

5. Niedogrzanie lub przegrzewanie się silnika
Kłopoty z układem chłodzenia zazwyczaj pojawiają się w ekstremalnych temperaturach. W zimie mamy więc problemy z niedogrzaniem silnika, a z kolei latem motor się przegrzewa.
Usterka termostatu
Konieczna wymiana termostatu. Awarię należy szybko usunąć. Cena części: do 30 do 200 zł.
Niedrożna chłodnica
Można próbować udrożnić chłodnicę, ale często niezbędna jest jej wymiana.
Zapowietrzony układ chłodzenia
W starszych autach może pomóc otwarcie korka chłodnicy przy pracującym silniku i odczekanie do chwili, kiedy w płynie przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. W nowszych autach z układem wysokociśnieniowym jest to zabronione.

6. Gwizdy z silnika
Charakterystyczne dźwięki przypominające gwizd pojawiają się podczas przyśpieszania i słabną przy odpuszczaniu pedału gazu. Zjawisko występuje głównie w autach z silnikami wyposażonymi w turbosprężarkę.
Awaria turbosprężarki
Przed jej wymianą należy zdiagnozować przyczynę usterki, bo często okazuje się, że nowa turbina może zostać szybko zniszczona. Regeneracja kosztuje od 1600 do 2400 zł. Ceny nowych elementów są kilkakrotnie wyższe. A wczesna wymiana może zmniejszyć koszty regeneracji.
Pasek wielorowkowy
Odgłosy podobne jak przy uszkodzeniu turbosprężarki wydaje zużyty pasek wielorowkowy. Zazwyczaj hałas wzmaga się przy skręcaniu lub po uruchomieniu klimatyzacji. Usterka nie jest groźna.

7. Niebieski dym z rury wydechowej, ubywanie oleju
Niebieska chmura spalin pojawia się m.in. w momencie uruchomienia zimnego silnika. Wówczas bardzo szybko zmniejsza się poziom oleju, a często towarzyszy temu także spadek mocy silnika.
Uszczelniacze zaworów
Części są tanie (ok. 20-30 zł za uszczelniacz), o wiele droższa będzie robocizna – w większości wypadków konieczne jest zdjęcie głowicy.
Pierścienie tłokowe
Pracochłonna naprawa – często wymienić trzeba też szpilki, uszczelkę pod głowicą, popychacze oraz planować głowicę i szlifować cylindry, co winduje koszty do kilku tysięcy złotych.
Turbosprężarka
Niebieski dym może oznaczać rozszczelnienie turbiny. Regeneracja: od 1600 do 2400 zł.

8. Hałas przy uruchamianiu i gaszeniu silnika
Stuki dochodzące z okolic skrzyni biegów przy uruchamianiu oraz podczas pracy silnika, które znikają po wciśnięciu sprzęgła. Metaliczne dzwonienie pojawiające się przy gaszeniu motoru.
Uszkodzenie koła dwumasowego
Opisane objawu to pierwsze symptomy awarii koła dwumasowego w nowoczesnych jednostkach wysokoprężnych. Oznaczają one, że w najbliższym czasie konieczna będzie kosztowna wymiana tego elementu. Do niedawna ceny części liczono w tysiącach złotych. Obecnie zamienniki można kupić już za ok. 1500 zł, a oryginał w ASO kosztuje ok. 5000 zł. Koszty można znacznie ograniczyć, jeśli odda się uszkodzoną część do firmy zajmującej się regeneracją kół dwumasowych. Warto przy okazji sprawdzić stan sprzęgła.

9. Przygasanie świateł, kłopoty z rozruchem
Przygasanie świateł, zapalająca się co pewien czas kontrolka ładowania oraz powtarzające się trudności z uruchomieniem auta wskazują na rozładowanie baterii i oznaczają problemy z układem ładowania.
Alternator
Najczęściej zawodzą zużyte szczotki alternatora, regulator napięcia lub dioda. Ceny alternatorów nie są niskie (od 150 do 1500 zł), najbardziej opłacalna jest więc zwykle naprawa lub zakup części regenerowanej. Nie zwlekajmy z tym, bo szybko może dojść do unieruchomienia auta.
Zwarcie w instalacji elektrycznej
Awaria jest niebezpieczna – zwarcie grozi zniszczeniem np. drogiego komputera lub radioodtwarzacza. W skrajnych przypadkach może dojść do samozapłonu auta. Radzimy jak najszybciej udać się do elektryka samochodowego.

10. Przybywanie oleju
Zwiększanie się poziomu oleju jest równie niebezpieczne dla silnika, jak jego szybki ubytek.
Nieprawidłowe działanie filtra cząstek stałych
Proces oczyszczania filtra cząstek stałych wymaga dostarczenia przez układ paliwowy większej ilości paliwa i zwiększenia temperatury w wydechu. Jeśli zostanie on zakłócony, nadmiar paliwa pozostanie w komorach spalania i rozrzedzi olej. Konieczna wymiana oleju.

- źródło: Motor

Awatar użytkownika
Yaga
Junior Admin
Posty: 6472
Rejestracja: 02 wrz 2014, 21:58
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: 10 awarii, które łatwo rozpoznasz zawczasu

Post autor: Yaga » 26 cze 2015, 18:08

Ja z każdą pierdołą uderzam do fachowców bo jestem przewrażliwiona na tym punkcie
::girl_witch::

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: 10 awarii, które łatwo rozpoznasz zawczasu

Post autor: SylVWia » 29 cze 2015, 10:32

Dla mnie wizyta u mechanika to zło konieczne i o ile można staram się tego unikać jak ognia. Na szczęście (odpukać w niemalowane) wszystkie (a przynajmniej znaczną większość) usterki jesteśmy w stanie naprawić z powodzeniem sami.
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

ODPOWIEDZ