Jak wyprzedzać?

Metody, rady i wskazówki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Off-fear
Administrator działu
Posty: 216
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:41
Marka samochodu: Daihatsu Rocky II
Lokalizacja: Polska, najczęściej Warszawa
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Jak wyprzedzać?

Post autor: Off-fear » 22 sie 2014, 11:08

Na kursach prawa jazdy zazwyczaj mówią nam aby: upewnić się, że z przeciwka nic nie jedzie, że wolno wyprzedzać w tym miejscu, włączyć kierunkowskaz i wyprzedzać. Efekt, bardzo wiele osób podjeżdża niebezpiecznie blisko samochodu, który zamierza wyprzedzić i wyskakuje z za niego. To nie jest najbezpieczniejsza z możliwych technik. W ogóle jechanie na czyimś zderzaku nie jest zbyt mądre i bardzo denerwujące.
No to jak wyprzedzać?
Najważniejsze, jak najwięcej widzieć i jak najkrócej być na pasie, którym wyprzedzamy.
Widzieć znaczy wiedzieć, a więc nie na zderzaku tylko w odległości 2-3 długości naszego auta. Trzeba przysunąć się do prawej krawędzi pasa. Ta odległość nie tylko zwiększa widoczność ale również daje dodatkowe miejsce na to aby się rozpędzić.
Jak najkrócej znaczy szybko. Większość samochodów (pomijając mój) przyspiesza lepiej po zredukowaniu biegu o jeden. Redukować należy tuż przed samym manewrem i wrócić na wyższy bieg po zakończeniu wyprzedzania.
Jeśli już się zdarzy, że wyskoczymy z za wyprzedzanego samochodu, a tam niespodzianka jedzie z naprzeciwka, nie warto ryzykować. Najlepiej się schować i spróbować później jeszcze raz. Noga z gazu, lekko hamulec i wystarczy aby znów znaleźć się za wyprzedzanym samochodem.
Moim zdaniem jeśli się czegoś boimy nie warto robić tego na siłę. Za wąsko, za mało widać, no to luz. Mamy przewodnika. I niech się wszyscy bujają, jazda ma być przyjemnością a nie nieustającą walką o życie. [usmiech.gif]
________________________
Kobiece 4x4, zabawa i przygoda

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142991
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Scelena » 09 paź 2014, 21:17

Nieraz się widzi ryzykantów sunących z zawrotną prędkością . Nie patrzą na trzeciego się pchają a potem w rowie ?

Awatar użytkownika
Off-fear
Administrator działu
Posty: 216
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:41
Marka samochodu: Daihatsu Rocky II
Lokalizacja: Polska, najczęściej Warszawa
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Off-fear » 10 paź 2014, 10:23

Wyprzedzanie na trzeciego jest karygodne. Jednak szybka jazda, wyprzedzanie i kluczenie - jeśli mam okazję pojeździć szybkim, zrywnym i dobrze hamującym autem, cóż trudno się powstrzymać. Z drugiej strony, gdy sama jadę mułem i widzę, że ktoś cieszy się jazdą sportowym autkiem, ale prowadzi swobodnie, pewnie mimo, że szybko - rozumiem to. Umożliwiam mu manewry na ile warunki drogowe na to pozwalają.
Skoro mowa o wyprzedzaniu, czy przy kłopotliwej widoczności dajcie znać kierowcy za wami o możliwości wyprzedzania? Czy migacie w prawo aby wiedział, że ma miejsce i może wykonać manewr?
A w drugą stronę, ufacie kierowcy, który zachęca Was do wyprzedzania? Wierzycie, że zadba o Wasze bezpieczeństwo?
________________________
Kobiece 4x4, zabawa i przygoda

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142991
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Scelena » 10 paź 2014, 10:42

Przepisy mówią żeby dawać sygnały świetlne w nocy zaś dźwiękowe w dzień przed manewrem wyprzedzania. Rzadko się w praktyce z tym spotykam i sama raczej nie stosuję.

Widząc jak ktoś minie bierze staram mu się jak najbardziej to ułatwić mimo , iż czasami robią to w ryzykancki sposób i mam ochotę po złości nie zjechać. Wygrywa jednak rozsądek.
Co zaś się tyczy drugiej strony to zgodnie z przysłowiem "każdy sądzi według siebie " więc skoro ktoś mi ustępuje lub daje sygnały zapraszające do wyprzedzania ufam mu.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Mysza » 10 paź 2014, 10:43

Ja wierzę własnym oczom. Owszem jak ktoś mnie zachęca do wyprzedzania to robię to, ale najpierw się upewniam czy faktycznie mogę to zrobić. Ludzie są różni i ludzie są zawodni. A niech nie zauważy rowerzysty, którego za chwilę będzie musiał wyprzedzić i chcąc go wyprzedzić odbije we mnie?
Kiedyś jechaliśmy z wakacji nad morzem i wyprzedził nas jakiś wariat na trzeciego. Za jakiś czas słyszymy w cb, że korek, bo auto dachowało. Jedziemy i oczywiście to samo auto w rowie 5m niżej jezdni na boku. Nie wiadomo czy mieć satysfakcję, że kara za brawurę czy płakać.
No a co do prędkości - wyleczyłam się całkowicie jak podczas jazdy opona poszła i wylądowałam na płocie. Takie coś może się zdarzyć niezależnie od stanu opony i samochodu. Im większa prędkość tym mniejsze szanse przeżycia.

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142991
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Scelena » 10 paź 2014, 10:52

Pęknięcia opony też się bardzo boję i nieraz jak szybko jadę przypomina mi się pewne zdarzenie . Jechałam z ojcem autostradą ( ja za kierą ) . Usłyszałam niesamowity huk, normalnie jakby samolot leciał mi nad głową , ale niczego w pobliżu nie było. Zjechałam i okazało się , że guma z opony całkiem się oderwała i praktycznie została sama dętka. To cud , że nie pękła. Wtedy byłam początkującym kierowcą i nie wyczułam jak kołysało autem, dziś na pewno od razu zorientowałabym się , że coś jest nie tak.
A co by było gdyby mi się to przytrafiło w trakcie wyprzedzania ? strach pomyśleć.

Awatar użytkownika
Off-fear
Administrator działu
Posty: 216
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:41
Marka samochodu: Daihatsu Rocky II
Lokalizacja: Polska, najczęściej Warszawa
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Off-fear » 10 paź 2014, 11:06

Racja, ludzie są omylni i nawet zakładając dobre intencje warto się upewniać.
Jednocześnie jeśli daję sygnał - wyprzedzaj - czuję się odpowiedzialna za tego, kto wyprzedza. Jeśli w czasie manewru coś się zmienia i sytuacja może stać się niebezpieczna, to ja hamuję, zjeżdżam na pobocze. Do rowu jeszcze nie musiałam uciekać, na szczęście.
Jednocześnie takie sytuacje, gdy faktycznie muszę coś zrobić aby wyprzedzanie mnie było bezpieczne, bywają tylko wtedy, gdy ktoś nie reaguje na moją zachętę w odpowiednim czasie. Tj. ja migam raz, potem drugi, a ten za mną się czai. W końcu dojrzewa i atakuje. Tylko, że sytuacja na drodze bywa bardzo dynamiczna i te pół minuty namyślania się robi różnicę.
Zdarza się to całkiem często, gdy ktoś tak właśnie się czai i upewnia, mimo że ja mając wysoki samochód no i będąc z przodu, widzę lepiej niż on. Jeżeli w międzyczasie wyprzedzanie staje się niebezpieczne, a ja mam obawy, że czająca się sztuka dojrzeje do manewru - celowo zajeżdżam mu drogę, czyli maksymalnie na lewo aby nie miał wątpliwości, że teraz nie wolno mu wyprzedzać.
________________________
Kobiece 4x4, zabawa i przygoda

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21860
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Mysza » 10 paź 2014, 11:15

Ja podejrzewam, ze te czajniki nie potrafią ocenić czy zdążą wyprzedzić czy nie. Miałam kiedyś auto z takim silnikiem, że maluch szybciej się zbierał niż to. Naprawdę bardzo rzadko wyprzedzałam, bo zanim się rozbujało to już był zakręt...

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142991
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Scelena » 21 lut 2015, 22:33

Obrazek

Awatar użytkownika
Yaga
Junior Admin
Posty: 6472
Rejestracja: 02 wrz 2014, 21:58
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak wyprzedzać?

Post autor: Yaga » 21 lut 2015, 23:02

NIGDY nie ufam tym co mnie niby przepuszczają lub/i zjeżdżają na pobocze celem wyprzedzenia - mam swój rozum i jak nie mam pewności to się za wyprzedzanie nie zabieram. Przyznam że za każdym razem jakiś tam lekki stresik mam bo przecież nie wiem co mnie czeka podczas wykonywania manewru.
::girl_witch::

Awatar użytkownika
Andrzej Sienkiewicz
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2020, 14:38
Marka samochodu: Subaru
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Jak wyprzedzać?

Post autor: Andrzej Sienkiewicz » 24 sie 2020, 14:23

Nie ma potrzeby się spieszyć. Dokładnie sprawdź bezpieczeństwo manewru.
Za ten post autor Andrzej Sienkiewicz otrzymał podziękowanie:
Scelena (24 sie 2020, 18:04)
Ocena: 16.67%

ODPOWIEDZ