Umowa kupna - sprzedaży

Obrazek Tematy dotyczące motoryzacji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143306
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Umowa kupna - sprzedaży

Post autor: Scelena » 30 lip 2014, 22:17

Umowa kupna - sprzedaży

Umowa nie musi być drukowana, można ją napisać odręcznie na kawałku papieru, musi natomiast być czytelna. Umowy piszemy z reguły w dwóchegzemplarzach, co nie znaczy, że wizualnie muszą być identyczne – wystarczy, że są jednobrzmiące. Na każdym z egzemplarzy muszą się znaleźć podpisy obu stron umowy lub ich przedstawicieli – jeśli mają upoważnienia.
http://www.auto-swiat.pl/prawo/umowa-ku ... dazy/866cn
Gotowe wzory do pobrania

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143306
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Umowa kupna - sprzedaży

Post autor: Scelena » 30 lis 2015, 22:02

c499c6cdda65ad967ca2710914c026a1.jpg
Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży auta?
Przepisy regulujące przerejestrowywanie aut są dziurawe jak sito. Stąd setki tysięcy aut widm, których już dawno nie ma, ale wciąż figurują w rejestrach, w tym dziesiątki tysięcy... Syren i Fiatów 126p. Można sprzedać auto i pozostać jego wirtualnym właścicielem na lata. Są też inne zagrożenia

Skąd się biorą auta, które wciąż egzystują w CEPiK-u, a tak naprawdę już dawno nie istnieją? Typowa sytuacja: ktoś auto rozebrał albo pozwolił mu zgnić na podwórku i nie mógł go wyrejestrować, bo do tego potrzebny jest w miarę kompletny samochód, który trzeba oddać na złom. By nie płacić za ubezpieczenie OC, wiele aut „sprzedano” nieistniejącym nabywcom.

Po takiej fikcyjnej transakcji (umowę można wypisać na nieistniejącą osobę) wystarczyło zgłosić sprzedaż w urzędzie, by mieć problem z głowy. Wprawdzie auto pomimo zgłoszenia jego sprzedaży pozostaje w bazie danych zarejestrowane na poprzedniego właściciela, ale ponieważ już nie jeździ, ten może się nie przejmować np. wezwaniami ze straży gminnej. Nie musi też auta ubezpieczać.

Ten sam mechanizm, „zawieszający” auto w systemie do chwili, gdy ktoś nie przyjdzie do urzędu zgłosić jego kupna, działa także w przypadku aut uczciwie sprzedanych nieuczciwemu nabywcy: jeśli kupujący nie przerejestruje samochodu na siebie.

Mało tego: sytuacji nie zmieni nawet fakt dostarczenia przez kupującego do urzędu skarbowego formularza PCC-3: zapłata podatku nie jest równoznaczna z urzędową zmianą właściciela! By zabezpieczyć się przed kłopotami, warto wiedzieć, komu sprzedało się samochód. Wystarczy poprosić, by kupujący pokazał dowód osobisty. Kłopoty po sprzedaży mogą się jednak pojawić ze strony świadomego nabywcy, jeśli z naszym autem nie wszystko jest do końca w porządku.

Uwaga: rękojmia za używane auto!

Kłamstwa na temat idealnego stanu technicznego, przebiegu czy bezwypadkowej przeszłości samochodu często pomagają sprzedać auto, gdyż kupujący mają w zwyczaju odkładać wizytę w warsztacie do czasu już po przeprowadzeniu transakcji.

Jak dobrze sprzedać auto?

Jeśli jednak okaże się (a zwykle tak bywa), że auto ma poważne wady albo cofnięty licznik, a do tego nabywca jest świadom swoich praw, czekają nas spore kłopoty. Jeśli zażąda, by na podstawie przepisów kodeksu cywilnego zwrócić mu pieniądze i poniesione koszty, może okazać się to najtańszym (dla sprzedawcy) wyjściem z sytuacji. Potem pojawiają się odsetki, rachunki za rzeczoznawców itp.

Sprzedajesz używane auto – zachowaj ostrożność!

Nie tylko sprzedający auta bywają nieuczciwi – czasem ofiarą cwaniaka pada osoba sprzedająca używany samochód. Chcesz uniknąć kłopotów?

Sprawdź, komu sprzedajesz. To, że dostajesz prawdziwe pieniądze, nie znaczy, że niczym nie ryzykujesz. Sprzedawca powinien okazać dowód osobisty – dane w dowodzie powinny zgadzać się z danymi kupującego zawartymi w umowie.Zabezpiecz jeden egzemplarz umowy – nie wyrzucaj go, przyda się, gdy np. dostaniesz wezwanie od służb fotoradarowych.Niezwłocznie po sprzedaży samochodu zgłoś ten fakt w wydziale komunikacji. To nic nie kosztuje, zwykle nie trzeba też czekać w kolejce. Zaświadczenia z wydziału komunikacji należy pilnować tak samo jak umowy kupna-sprzedaży. Jeśli okaże się np., że ktoś na nasze nazwisko wykupił polisę OC i narozrabiał za pomocą samochodu, którego – według CEPiK-u – jesteśmy właścicielem, będziemy mogli uniknąć kłopotów.Pisząc umowę, zastanów się dobrze, czy nie masz nic do ukrycia. Jeśli nie wiesz, czy samochód jest naprawdę bezwypadkowy, nie pisz tego w ogłoszeniu, a tym bardziej na umowie. Sprzedajesz auto w marnym stanie – zadbaj o to, by w umowie był zapis o ograniczeniu praw kupującego z tytułu rękojmi.
​Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży?

Umowa nie musi być drukowana, można ją napisać odręcznie na kawałku papieru, musi natomiast być czytelna. Umowy piszemy z reguły w dwóchegzemplarzach, co nie znaczy, że wizualnie muszą być identyczne – wystarczy, że są jednobrzmiące. Na każdym z egzemplarzy muszą się znaleźć podpisy obu stron umowy lub ich przedstawicieli – jeśli mają upoważnienia.

Dane sprzedającego - Muszą pozwolić na identyfikację osoby. Nie jest konieczne podawanie NIP-u, wystarczy PESEL. Wpisujemy adres zameldowania. Jeśli auto sprzedaje osoba, na którą zarejestrowany jest samochód, adres powinien być zgodny z danymi w dowodzie rejestracyjnym.Dane kupującego - Uwagi te same co w przypadku sprzedawcy: wpisujemy adres zameldowania lub zamieszkania, nr dokumentu tożsamości oraz PESEL. Mając te dane, będziemy w stanie podać organom ścigania – w razie potrzeby – wiarygodne dane identyfikujące osobę.Danepojazdu - Dane mają pozwolić na identyfikację pojazdu, więc teoretycznie wystarczy marka, model, numer nadwozia lub numer rejestracyjny. W praktyce wydziały komunikacji domagają się także wpisania rocznika auta i nie ma powodu, by tego odmawiać. Z uwagi na interes nabywcy warto wpisać przebieg (lub stan licznika).Kwota transakcji - Kwota, za którą kupujemy/sprzedajemy samochód, to absolutnie niezbędny wpis – bez tego umowa jest nieważna! Jednocześnie umowa powinna zawierać informację o sposobie rozliczenia: czy jest to przelew (przyszły lub już wykonany), czy też sprzedawca kwituje odbiór gotówki.Odpowiedzialność za wady - Wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu absolutnie nie wyklucza odpowiedzialności sprzedającego za wady specjalnie ukryte. Jeśli nie wykluczymy w umowie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, będzie on mógł także dochodzić roszczeń za inne poważne wady.Podpisy - Nie muszą być czytelne – podpis to podpis. Jeżeli po którejś ze stron występuje więcej niż jedna osoba, powinny być podpisy wszystkich uczestników, chyba że np. jedna z osób ma upoważnienie współwłaściciela do podpisania umowy w jego imieniu.

http://www.auto-swiat.pl/jak-sprzedac-i ... dazy/lxdd5

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143306
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Umowa kupna - sprzedaży

Post autor: Scelena » 30 lis 2015, 22:15

343d99df24780d1c74bed0ae151139dc.jpg
Jak zarejestrować auto i ile to w sumie kosztuje?

Formalności z rejestracją aut jest niemało, a najwięcej – jeśli samochód sprowadzono z zagranicy. Nic dziwnego, że mnóstwo firm oferuje usługę przygotowania dokumentów w naszym imieniu za pieniądze. Całkiem spore pieniądze

Rejestracja samochodu krok po kroku

Uwaga: jeśli kupujecie auto „do opłat”, to często oznacza to, że handlarz pragnie wręczyć wam umowę, którą wypełnił (lub wypełniono za niego) zagraniczny sprzedawca, a miejsce kupującego – czyli was – zostanie dopiero uzupełnione.

W praktyce taka transakcja jest nielegalna (chyba że sprzedawca ma upoważnienie), handlarz nie pojawia się na żadnym z dokumentów, a my pełnimy (formalnie) rolę importera.

Rejestracja w Polsce auta z zagranicy wygląda tak:[/b]

- 1 Kupno pojazdu zgłaszamy w urzędzie celnym, wypełniamy deklarację akcyzową i opłacamy podatek – o ile zadeklarowana wartość auta zostaje przyjęta. Jeśli nie (np. zdaniem urzędu jest za niska), możemy się od decyzji odwołać lub wpłacić akcyzę od wartości wynikającej z danych, jakimi dysponuje urząd. Uwaga: urząd może już po zapłacie akcyzy i wydaniu potwierdzenia zgłosić się do nas po dopłatę.

Umowa kupna sprzedaży


Jeśli chcesz kupić lub sprzedać auto pobierz, wypełnij i wydrukuj gotowy wzór umowy kupna sprzedaży.
Pobierz wzór umowy kupna-sprzedaży
- 2 W urzędzie skarbowym wypełniamy wniosek VAT 24, aby otrzymać zaświadczenie VAT 25 potwierdzające, że nie mamy obowiązku płacić podatku VAT. Koszt: 160 zł.

- 3 Opłatę recyklingową na konto NFOŚiGW w wysokości 500 zł uiszczamy w dowolnym momencie przed rejestracją auta. W tytule wpłaty musi być nr VIN pojazdu!

- 4 Z fakturą lub umową kupna, tłumaczeniem umowy i dowodu rejestracyjnego, zaświadczeniem o zapłaceniu akcyzy, zaświadczeniem VAT 25, potwierdzeniem uiszczenia opłaty recyklingowej i ważnymi badaniami technicznymi (mogą być z kraju pochodzenia auta) idziemy do wydziału komunikacji.


- 5 Badania techniczne: uznawane są ważne badania przeprowadzone w innym kraju UE, ale zdarza się, że i tak zostaniemy wysłani do stacji kontroli pojazdów w celu uzupełnienia danych auta – te z zagranicznych dokumentów często są niewystarczające. Jeśli nie mamy ważnych tablic rejestracyjnych, musimy najpierw pobrać (i zapłacić) tzw. tablice próbne.

- 6 W przypadku auta zarejestrowanego w Polsce do wydziału komunikacji zanosimy tylko: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, umowę. Dostajemy nowe tablice rejestracyjne (nie zawsze ich wymiana jest wymagana) i czasowy dowód rejestracyjny.

- 7 W ciągu miesiąca urząd zamawia stały dowód rejestracyjny i (z reguły) informuje nas o możliwości jego odbioru. W tym momencie obowiązkowe jest okazanie dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia OC (musi zawierać przynajmniej VIN auta; akceptowana jest polisa wystawiona na sprzedającego).

Rejestracja auta jest zakończona.

Ile zapłacisz w urzędzie za rejestrację samochodu?

Opłaty rejestracyjne do zapłaty w wydziale komunikacji:[/b]

- Tablice rejestracyjne 80/1000* zł

- „Miękki” dowód rejestracyjny 13,50 zł

- Dowód rejestracyjny 54 zł

- Nalepka na szybę 18,50 zł

- Nalepka legalizacyjna 12,50 zł

- Opłaty ewidencyjne 2 zł

- Razem: 180,50 zł 81 zł** 1100,50*** zł

*podwyższona opłata dotyczy indywidualnych tablic rejestracyjnych;

**w przypadku gdy można zachować stare tablice rejestracyjne;

*** gdy koszt rejestracji obejmuje indywidualne tablice rejestracyjne

Dodatkowe opłaty rejestracyjne dla aut sprowadzonych z zagranicy

- Karta pojazdu 75 zł

- Opłata ewidencyjna 0,50 zł

- Razem: 75,50 zł

Opłaty celno-skarbowe związane z importem auta

- Opłata recyklingowa 500 zł

- Wydanie dokumentu VAT 25 160 zł

- Podatek akcyzowy (auto z silnikiem do 2000 ccm) 3,1 proc.

- Podatek akcyzowy (samochód z silnikiem pow. 2000 ccm) 18,6 proc.

Podsumowanie - Ile kosztuje rejestracja auta?

Procedury rejestracji aut z każdym rokiem są coraz bardziej przyjazne, ale wciąż pozostają skomplikowane. Oburzające jest to, iż urzędnicy na zweryfikowanie dokumentów i przygotowanie nowych mają miesiąc, a i tak – jeśli po latach okaże się, że kupiliśmy samochód z wadą prawną – to my ponosimy wyłączną odpowiedzialność.

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Umowa kupna - sprzedaży

Post autor: SylVWia » 30 lis 2015, 22:20

Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2016 opłata recyklingowa zostanie zniesiona <okok>
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143306
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Zakup samochodu - formalności

Post autor: Scelena » 26 kwie 2016, 13:40

Zaliczka czy zadatek? Nie daj się zwabić w pułapkę!

Obrazek

Znalezienie “tego wymarzonego” samochodu na rynku wtórnym nie jest proste, ale nie jest także niemożliwe! Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie stracić głowy i oczywiście pieniędzy. Dzisiaj zajmiemy się różnicami pomiędzy zadatkiem, a zaliczką. Brak tej wiedzy bardzo często wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy!

Mało kto podczas poszukiwań odpowiedniego egzemplarza wozi ze sobą całą gotówkę przeznaczoną na jego zakup. Po pierwsze nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, po drugie posiadanie czekających w gotowości banknotów może spowodować, że bardzo łatwo przyjdzie nam pozbycie się ich na rzecz samochodu wątpliwego stanu, w myśl zasady “jakoś to będzie, się naprawi, się wyklepie po kosztach”.



Rezerwujemy samochód - kilka prostych zasad

Umowa przedwstępna to taki wynalazek, który ma nam zagwarantować, że w czasie, gdy będziemy “organizować” gotówkę lub załatwiać kredyt nikt nie podkupi nam tego wymarzonego samochodu. Treść takiej umowy powinna zawierać datę i miejsce zawarcia, dane stron, przedmiot sprzedaży wraz z ceną, termin zawarcia umowy przyrzeczonej.



Warto zwrócić uwagę na to, żeby przedmiot sprzedaży został prawidłowo opisany. W przypadku samochodu w umowie powinny znaleźć się: marka i model, data produkcji, pojemność silnika, kolor, numer VIN oraz nadane mu numery rejestracyjne.



Podpisanie umowy przedwstępnej gwarantuje nam i sprzedającemu, że dojdzie to transakcji w czasie określonym w dokumencie, na ustalonych warunkach. Znane powiedzenie mówi jednak, że papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie. Dlatego najlepszym gwarantem uczciwości naszych zamiarów i potwierdzeniem, że samochód na pewno trafi w nasze miejsce jest wpłacenie sprzedającemu pewnej kwoty.



Najczęściej to sprzedający ma wcześniej przygotowaną treść umowy przedwstępnej. Szczególnie wtedy, gdy zawodowo zajmuje się sprzedażą samochodów używanych. Chcąc odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy warto dokładnie zapoznać się z podpisywanym dokumentem - następstwa wpłacenia zaliczki i zadatku są bowiem zgoła różne!

Rola zadatku została określona w art. 394 kodeksu cywilnego.

Kodeksie cywilnym. Warto pamiętać, że zadatek musi być wręczony sprzedawcy w chwili podpisania umowy przedwstępnej. Pieniądze wpłacone wcześniej lub później nie mogą być zadatkiem, a w przypadku sporu może być o wiele trudniej udowodnić, że wolą obu stron był to zadatek, a nie zaliczka. Co więcej wysokość zadatku musi być jasno określona w umowie i oczywiście nie może stanowić 100 proc. wartości samochodu.



Wpłata zadatku oznacza, że jeżeli nabywca zrezygnuje z zakupu samochodu, wówczas sprzedający zatrzyma zadatek, a umowa nie musi być już nigdy realizowana. Jeżeli natomiast sprzedawca postanowi, że nie sprzeda nam jednak samochodu, wtedy będzie musiał zwrócić zadatek w wysokości podwójnej kwoty! W przypadku gdy do transakcji nie dochodzi za zgodą obu stron - zadatek wraca do nabywcy i nikt nie traci. Podobnie jest, gdy umowa nie może być wykonana (żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności za ten fakt lub obie strony są tak samo winne).



Jeżeli w umowie nie pojawi się słowo “zadatek” wówczas wpłacone pieniądze stają się zaliczką! Zarówno zaliczka, jak i zadatek wliczają się w poczet ceny pojazdu. Na tym podobieństwa się kończą.

Zaliczka została zdefiniowana przez art. 487 - 497 kodeksu cywilnego. Jej wpłata oznacza, że dana kwota stanowi tylko część zapłaconej ceny za przedmiot sprzedaży, a w przypadku zerwania umowy (nie istotne z jakiej przyczyny) zostaje ona zwrócona wpłacającemu.

Jakiś czas temu TNS OBOP przeprowadził badania wśród Polaków, którzy w tamtym okresie poszukiwali samochodu. Wyniki pokazały, że 16 proc. ankietowanych dokonywało wpłaty zadatku po oględzinach samochodu, a zwyczajowa kwota wynosiła około 10 proc. ceny samochodu. W każdym przypadku nie są to małe pieniądze, warto więc upewnić się, czy dane auto jest warte zakupu. Co ciekawe około 2 proc. wpłaciło zadatek jeszcze przez zobaczeniem samochodu!



Nie ważne czy zdecydujecie się na wpłatę zaliczki, czy zadatku. W jednym i w drugim przypadku chodzi o wasze pieniądze. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy i wpłaceniu ustalonej kwoty sprawdźcie sprzedającego. Umowa musi być sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, a obie strony muszą ją osobiście podpisać.

ZALICZKA
- jest wliczana w cenę kupowanego samochodu
- w przypadku zerwania umowy (nie ważne przez kogo i z jakiego powodu) zaliczka wraca do wpłacającego


ZADATEK
- jeżeli doszło do zakupu auta, wtedy zadatek zostaje zaliczony na poczet ceny
- umowa rozwiązana za porozumieniem stron - zadatek wraca do wpłacającego
- umowa zerwana przez kupującego - sprzedający zatrzymuje zadatek
- umowa zerwana przez sprzedającego - kupujący może zażądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości
[/color][/b]

http://motoraporter.com/2016/04/Zaliczk ... -w-pulapke

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56571
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 144 razy
Otrzymał podziękowań: 193 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Re: Umowa kupna - sprzedaży

Post autor: sebap » 26 kwie 2016, 15:14

Wszystko ok ale sprostuję jeden fakt. Umowa musi wydrukowana ale dane zawarte mogą być napisane odręcznie, oczywiście czytelnie.

ODPOWIEDZ