Zatrzymanie prawa jazdy za nieporadną jazdę

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 5277
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Renault 1,5 dCi
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 71 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy

Zatrzymanie prawa jazdy za nieporadną jazdę

Post autor: BogdanK » 19 mar 2018, 11:32

Sąd jest za zabieraniem prawa jazdy za nieporadną jazdę


- "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że kierowcę można skierować na egzamin sprawdzający umiejętności, nie tylko w przypadku przekroczenia limitu punktów karnych, ale także, gdy policjant uzna, że kierujący nie radzi sobie z samochodem. To zła wiadomość dla tzw. niedzielnych kierowców.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że na ponowny egzamin można wysłać nie tylko osoby, które przekroczyły limit punktów karnych, ale także tych, którzy mają braki w technice jazdy.
- Policja ma prawo złożyć taki wniosek do starosty, nawet na podstawie jednego wykroczenia.

Pewnie każdy z nas widząc, co wyprawiają niektórzy kierowcy na drodze, zastanawiał się, kto im dał prawo jazdy i jakim cudem zaliczyli egzamin? Po ostatnim wyroku WSA osoby takie mogą bać się o swoje uprawnienia – sąd uznał, że braki w wiedzy z zakresu przepisów i techniki jazdy są wystarczającym powodem do odesłania kierowcy na ponowny egzamin państwowy.
Precedens wywołał starosta Częstochowski, który skierował jednego z zatrzymanych kierowców na ponowny egzamin państwowy. Decyzję podjął na podstawie wniosku Komendanta Policji w Częstochowie o skierowanie mężczyzny na ponowny egzamin sprawdzający jego kwalifikację. W uzasadnieniu czytamy, że zachowanie kierowcy na drodze budziło poważne zastrzeżenia co do rozumienia przepisów prawa o ruchu drogowym. Ponadto funkcjonariusze kontrolujący mężczyznę stwierdzili, że jechał on „chaotycznie”, nie wiedział, co oznaczają sygnały świetlne dawane przez policję i mają poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji kierowcy do prowadzenia auta.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie, które przyjrzało się sprawie, podzieliło stanowisko prezydenta. W uzasadnieniu decyzji czytamy, że według treści notatki urzędowej, kierując pojazdem, wykazał się brakiem znajomości techniki jazdy, zmieniając pas ruchu w trakcie zatrzymywania się do kontroli, a także wykonał ten manewr w sposób niewłaściwy oraz źle ocenił odległość do krawędzi jezdni (jazda chaotyczna i nie adekwatna do sytuacji drogowej). Zjeżdżając na miejsce kontroli, zatrzymał pojazd częściowo na jezdni, na której odbywał się ruch. Policjanci dokonujący kontroli drogowej wskazali również na błędne odczytywanie dawanych przez nich sygnałów świetlnych.
Kierowca odesłany na ponowny egzamin nie dał jednak za wygraną – zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. W uzasadnieniu pisał, że jedynym jego przewinieniem była jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – tylko za to przewinienie został ukarany mandatem karnym. Kierowca bronił się pisząc, że prawo jazdy ma od kilku lat i nigdy nie spowodował żadnej kolizji.
Mimo tych tłumaczeń WSA oddalił skargę kierowcy. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że „organ uprawniony do wydawania uprawnień do prowadzenia pojazdów czuwa nie tylko nad tym, aby otrzymały je osoby mające odpowiednie kwalifikacje, ale także kontrolował, czy nie utraciły one wymaganych umiejętności. Podstawą wystąpienia z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji może być zarówno jedno, jak i wielokrotne naruszanie przez kierującego przepisów ruchu drogowego, nawet jeżeli w określonym czasie nie przekroczył on dopuszczalnego limitu punktów karnych”.
Zdaniem sądu chaotyczna jazda oraz błędne odczytanie sygnałów dawanych przez policjantów należą do takich naruszeń. A ponieważ budzą poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji kierowcy, mogą być podstawą wniosku o skierowaniu go na egzamin kontrolny."

>>> https://moto.onet.pl/porady-i-przepisy/ ... cs&utm_v=2

Awatar użytkownika
camerlengo
Posty: 1414
Rejestracja: 20 wrz 2014, 22:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Zatrzymanie prawa jazdy za nieporadną jazdę

Post autor: camerlengo » 19 mar 2018, 12:52

No wreszcie.
Bardzo mi się ten pomysł podoba.
Tacy ludzie stwarzają na drodze ogromne zagrożenie.

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 47807
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 52 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Zatrzymanie prawa jazdy za nieporadną jazdę

Post autor: Halik » 19 mar 2018, 13:26

:ok: zobaczymy czy coś to zmieni ::mysli::

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 51261
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: .
Podziękował;: 108 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Zatrzymanie prawa jazdy za nieporadną jazdę

Post autor: Arek » 25 mar 2018, 20:29

To 60% kierowcow zniknie z dróg :zwycieztwo:

ODPOWIEDZ