Pasy bezpieczeństwa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 143121
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 194 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Pasy bezpieczeństwa

Post autor: Scelena » 16 gru 2014, 20:07

Dopilnuj, by Twoi pasażerowie mieli zapięte pasy!

Jazda bez pasów grozi mandatem dla kierowcy i pasażerów. To również gigantyczne ryzyko, gdy dojdzie do zderzenia. Dlatego uczulamy: zawsze zapinaj pasy, nawet, gdy siedzisz z tyłu!

​Pasy = obowiązek

Od tej zasady jest tylko kilka wyjątków. Nie muszą zapinać pasów:

osoby, które mają orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do ich używania;
kobiety w widocznej ciąży;
kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera;
instruktorzy lub egzaminatorzy podczas szkolenia lub egzaminowania;
policjanci, funkcjonariusze służb specjalnych, funkcjonariusze BOR;
zespoły medyczne podczas udzielania pomocy;
konwojenci;
osoby chore lub niepełnosprawne przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim.
Jeśli nie obejmuje Cię żaden z tych wyjątków, zawsze zapinaj pasy. Większość z nas wyrobiła już w sobie ten nawyk, gdy siedzimy z przodu. Gdy jedziemy z tyłu, ciągle zdarza nam się lekceważyć ten obowiązek. Tymczasem pasażer bez zapiętych pasów na tylnym siedzeniu jest dużym zagrożeniem dla pozostałych, gdy dojdzie do zderzenia.

Czy potrafisz prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa?
http://wiadomosci.gazeta.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
75 kg = 4,5 tony

W razie kolizji siły działające wewnątrz auta są tak ogromne, że osoby bez zapiętych pasów na tylnych siedzeniach mogą być zagrożeniem dla życia pasażerów z przodu. Przykładowo, człowiek o wadze 75 kg uderzy z siłą 4,5 ton w deskę rozdzielczą lub przedni fotel, gdy dojdzie do zderzenia przy prędkości 50 km/h. Skutki tego będą tragiczne.



Pas musi być jak najbliżej ciała. Zimą nie zapinaj go na grubą kurtkę. Rozepnij ją i przełóż poły nad pasem tak, by dolna jego część przylegała do bioder. Po zapięciu dociągnij część biodrową pasa. Górna część nie może zsuwać się z ramienia, ani uwierać Cię w szyję. Pasy z tyłu rozprostuj przed zapięciem, żeby się nie skręcały. Jeśli nie regulują się automatycznie, napnij je ręcznie, by nie było luzu, zwłaszcza w części biodrowej. Napięcie pasów na tym odcinku decyduje o bezpieczeństwie. Muszą natychmiast blokować Twoje ciało, gdy dojdzie do zderzenia.

Sprawdź trzeci rząd siedzeń

Coraz więcej aut osobowych, np. minivany, SUVy czy terenówki, ma trzeci rząd siedzeń. Pasażerowie na tych miejscach także powinni zawsze zapinać pasy. Sprawdź, czy rozłożone fotele trzeciego rzędu są dobrze zablokowane i nie przesuwają się, zwłaszcza przy gwałtownym hamowaniu.

Bezpieczne zwierzęta i zabezpieczone przedmioty

Zagrożeniem mogą być też nieprzypięte zwierzęta i przedmioty rzucone luzem. Litrowa butelka wody na tylnym siedzeniu auta, które jedzie 50 km/h i uderzy w nieruchomą przeszkodę, działa jakby ważyła 60 kg. Przypnij swojego pupila. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci mandat, nawet do 200 zł. Można kupić odpowiednie szelki, którymi przypniesz zwierzaka do pasów. Jeśli zwierzę podróżuje w transportówce, również je tak zabezpiecz.

http://dajemyrade.pl/artykul/w-pasach-n ... n=december" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ