Mandaty od Straży Miejskiej

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 135056
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 124 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Kontakt:

Mandaty od Straży Miejskiej

Post autor: Scelena » 28 paź 2014, 21:24

Sąd Najwyższy orzekł, że straże miejskie mają prawo kierować do sądu wnioski o ukaranie kierowców, którzy nie wskazali, kto prowadził auto „ustrzelone” przez fotoradar.
Przypominamy, jakie jeszcze uprawnienia mają strażnicy

Z definicji straży miejskich i gminnych wynika, że są to umundurowane formacje stworzone do ochrony porządku publicznego. Niestety, służby te przekształciły się w policję drogową, która zamiast pilnowania porządku na osiedlach zajmuje się głównie kontrolą prędkości – takie wnioski płyną z raportu NIK-u.

Podczas audytu wyszło na jaw, że u rekordzistów (Straż Gminna w Kobylnicy) udział mandatów nałożonych w wyniku kontroli ruchu drogowego w wartości wszystkich mandatów wystawionych przez strażników wyniósł 99,9 proc.!

Do tej pory zapędy strażników hamowały m.in. sądy.

Dzięki temu ci, którzy migali się od wskazania kierującego przyłapanego przez fotoradar straży miejskiej i jednocześnie sami odmawiali przyjęcia mandatu, mieli spore szanse na uniknięcie kary. Wiele sądów, do których strażnicy kierowali wnioski o ukaranie, umarzało sprawy, uznając, że strażnicy nie mogą występować w tej sytuacji w roli oskarżyciela publicznego.

Opinię tę potwierdzał Rzecznik Praw Obywatelskich, który w przypadku niekorzystnych dla kierowców rozstrzygnięć wnosił o kasację wyroku.

W związku z całym zamieszaniem problemem zajął się Sąd Najwyższy – 30 września wydał uchwałę, w której stwierdził, że straże gminne mają prawo występować w roli oskarżyciela publicznego w sprawach z art. 96 par. 3 kodeksu wykroczeń, który mówi, że karze grzywny podlega osoba, która na żądanie uprawnionego organu nie wskaże, komu powierzyła pojazd.

W uzasadnieniu Zbigniew Puszkarski, sędzia Sądu Najwyższego, stwierdził: „Nie po to intencją posłów było uwolnienie paruset policjantów od pracy papierkowej za biurkiem i przekazanie tej pracy inspektorom transportu drogowego, żeby ci policjanci przejęli inną pracę biurkową, czyli kierowanie do sądów wniosków dostarczanych przez straże miejskie”.

Na wyrok Sądu Najwyższego strażnicy zapewne będą się często powoływać, za to wcześniejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (z marca 2014 r.) o tym, że tzw. wezwania alternatywne (powszechnie wykorzystywane przez straże miejskie w postępowaniu mandatowym) są niezgodne z prawem, dalej będzie przez nich ignorowane.

Naszym zdaniem - Strażnicy najchętniej bawią się w drogówkę

Niedawna uchwała Sądu Najwyższego z pewnością zachęci ich do wzmożonej aktywności na tym polu – to najszybszy i najprostszy sposób na hurtowe wystawianie mandatów, z których wpływy zasilają budżety miast i gmin. Tyle że na te gigantyczne pieniądze chrapkę ma też wiecznie dziurawy budżet centralny – politycy już pracują nad odebraniem strażom prawa do używania dochodowych fotoradarów.


Obejrzyjcie filmik >>> http://www.auto-swiat.pl/prawo/co-moza-" onclick="window.open(this.href);return false; ... 7t43#fp=as

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 135056
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 124 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Kontakt:

Re: Mandaty od Straży Miejskiej

Post autor: Scelena » 23 lut 2015, 13:00

Obrazek
Jak odwołać się od wezwania straży miejskiej

Według Trybunału Konstytucyjnego wezwania dotyczące zdjęć z fotoradarów wysyłane przez straże miejskie są nielegalne. Można łatwo uniknąć kary. Pomaga w tym specjalny serwis.

Tylko w ubiegłym roku ponad 940 tys. kierowców zostało ukaranych mandatami na podstawie zdjęć z fotoradarów. Procedura zawsze jest identyczna. Po zarejestrowaniu przez fotoradar przekroczenia prędkości, straż miejska wysyła do właściciela pojazdu wezwanie alternatywne. Dokument przewiduje trzy scenariusze, stad jego nazwa. Pierwszy to wskazanie siebie jako winnego, a więc wyrażenie zgody na przyjęcie mandatu i punktów karnych. Kolejna opcja to poinformowanie strażników, komu został przekazany pojazd. W ostateczności można także odmówić wskazania winnego, a więc dostać mandat, ale bez punktów karnych.
Nielegalne A,B,C
Jednak nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że wezwanie alternatywne jest nielegalne. Kwestię tę rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny, w wyroku z 12 marca 2014 orzekł, że: "Niedopuszczalne jest kierowanie przez właściwy organ alternatywnie żądania przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie lub denuncjacji innej osoby. Skierowanie żądania przyjęcia mandatu karnego oznacza bowiem, że sprawca wykroczenia nie budzi wątpliwości, co wyklucza jednoczesne kierowanie żądania denuncjacji innej osoby." Dopuszczalność stosowania tego rodzaju wezwań została zakwestionowana także przez Sąd Najwyższy (wyrok z dnia 12 grudnia 2014 r.)
Pomoc z sieci
Niestety, większość kierowców nie ma pojęcia w jaki sposób walczyć o swoje prawa. Twórcy aplikacji Yanosik, która służy do ostrzegania o fotoradarach postanowili pomóc osobom, które dostały wezwanie ze straży miejskiej. "Nie każdy jest świadomy jak powinny przebiegać procedury. Dlatego uruchomiliśmy nowy portal dla kierowców odwolaniemandatu.yanosik.pl, znajdują się tu informacje o uprawnieniach straży miejskiej oraz prawach kierowców. Co istotne, oferujemy bezpłatny generator wniosków do straży miejskiej oraz sądów, co znacznie ułatwi przeciętnemu kierowcy dochodzenie swoich praw - mówi Jakub Wesołowski, system Yanosik. Wsparcie od strony prawnej zapewnia kierowcom Kancelaria Brykczyński i Partnerzy.
Darmowy adwokat
W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, można skorzystać z porady prawnika. Wystarczy wypełnić w sieci specjalny formularz, dołączyć korespondencje np. straży miejskiej, aby dostać fachową pomoc. Zarówno korzystanie z generatora wniosków, jak i porad prawnych jest całkowicie darmowe. Idąc na wojnę ze strażą miejską trzeba mieć świadomość, że wysłanie wniosku może nie wystarczyć do natychmiastowego uniknięcia odpowiedzialności za przekroczenie prędkości. Strażnicy mogą sprawę przekazać do sądu. Ten jednak powinien uniewinnić kierowcę przyłapanego przez fotoradar.

Obrazek

Czytaj więcej na http://magazynauto.interia.pl/news-jak- ... ign=chrome" onclick="window.open(this.href);return false;

http://magazynauto.interia.pl/news-jak- ... Id,1674844" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 135056
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 124 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Znak zodiaku: Strzelec
Kontakt:

Re: Mandaty od Straży Miejskiej

Post autor: Scelena » 23 lut 2015, 13:04

Obrazek

ODPOWIEDZ