Wypadki drogowe z udziałem dzikich zwierząt

ODPOWIEDZ
Online
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Wypadki drogowe z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: Scelena » 07 paź 2014, 15:07

Jak się zachować po kolizji z zwierzętami leśnymi oraz jak dochodzić swoich praw w przypadku szkód w aucie wyrządzonych złym stanem dróg.



Jeśli dochodzi do kolizji samochodowej z innym uczestnikiem ruchu (kierujący innym pojazdem) to z pozoru wszystko jest jasne. Ewentualne koszty są ściągane z OC sprawy wypadku, a to z kolei raczej nie jest naszym utrapieniem. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli dochodzi do kolizji ze zwierzętami leśnymi lub kolizji wyrządzonej złym stanem dróg.


Co wtedy robić, jak dochodzić swoich praw, jak walczyć o odszkodowanie? Sytuacja jest hipotetyczna, ale może spotkać każdego z nas. W jesienny, wczesny poranek, gdy za oknem jeszcze szarzyzna, jedziemy autem mając po obydwu stronach jezdni las. Nagle przed maskę wyskakuje nam sarna i sparaliżowana światłem z lamp samochodowych zatrzymuje się na środku drogi wpadając wprost na przednią część naszego auta.

Niemały problem

Uczestnicy kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt powinni wystosować wniosek o naprawienie szkody do zarządcy drogi lub zarządcy obwodu łowieckiego. Owi zarządcy w myśl przepisów zobowiązani są do utworzenia i utrzymywania korytarzy ekologicznych dla zwierząt i kierujących chroniących przed na drogach krajowych, i wojewódzkich. To na zarządcy drogi spoczywa obowiązek ostrzegania kierowców przed niebezpieczeństwami (ust. z 21.03.1985 roku o drogach publicznych). Tam, gdzie istnieje realne ryzyko napotkania ich na drodze, powinien pojawić się znak A - 18 b - "uwaga dzikie zwierzęta". Jeśli takiego znaku nie ma, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się odzyskać odszkodowanie pod warunkiem, że udowodnimy, iż jechaliśmy zgodnie z przepisami.

Konieczne ubezpieczenie AC

Najczęściej za szkody wyrządzone przez leśne zwierzęta płaci kierowca z własnej kieszeni lub w ramach ubezpieczenia AC. I tylko ta forma daje nam duże prawdopodobieństwo, że uda nam się odzyskać pieniądze za szkodę – w pozostałych przypadkach będzie bardzo trudno udowodnić zarządcy drogi lub obwodu łowieckiego winę za kolizję. Bardzo istotne jednak jest to, aby ustalić przed zakupem odszkodowania, czy firma ubezpieczenia w ramach proponowanego wariantu wykupu ubezpieczenia AC jest odpowiedzialna za tego typu szkodę.

Tego typu kolizje to kolejny dowód na to, że na rynku jest pełno aut powypadkowych. Wielu kierowców zmuszonych jest płacić z własnej kieszeni za naprawę auta, a obciążeni dużym wydatkiem wolą sprzedać auto uwzględniając w jego cenie zwrot kosztów za naprawę. Z pomocą przychodzi rzeczoznawca motoryzacyjny, który pozwoli nam określić, czy mamy do czynienia z autem powypadkowym. Badanie auta, jakie przeprowadzi, szybko pomoże ustalić to, co może być ukrywane. Takie sprawdzenie pojazdu, czy też diagnostyka samochodu to najlepszy sposób na „odkrycie wszystkich kart” poprzez m.in. sprawdzenie stanu technicznego auta.


Cztajcie więcej >>>http://motoraporter.com/2014/09/Jak-sie ... tanem-drog

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Wypadki drogowe z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: Scelena » 07 paź 2014, 19:37

Ubezpieczenie OC a zderzenie ze zwierzyną leśną

http://autoswiatlo.motogrono.pl/2013/09 ... yna-lesna/

Online
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Wypadki drogowe z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: Scelena » 27 lip 2019, 09:52

Ubezpieczalnia kazała narysować schemat sytuacyjny z miejsca wypadku.

Obrazek

:haha:

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56430
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Wypadki drogowe z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: sebap » 27 lip 2019, 10:07

:haha:

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57360
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 128 razy
Otrzymał podziękowań: 125 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Wypadki drogowe z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: Halik » 27 lip 2019, 22:41

:ok: ::000::

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 58851
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Wypadki drogowe z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: Arek » 04 sie 2019, 18:40

:ok:

ODPOWIEDZ