Nowe przepisy

ODPOWIEDZ
Online
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11997
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Nowe przepisy

Post autor: BogdanK » 08 mar 2021, 00:56


Online
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11997
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Nowe przepisy

Post autor: BogdanK » 09 mar 2021, 00:50


Online
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11997
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Nowe przepisy

Post autor: BogdanK » 10 mar 2021, 23:03


Awatar użytkownika
Halik
Posty: 57363
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 128 razy
Otrzymał podziękowań: 125 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Nowe przepisy

Post autor: Halik » 11 mar 2021, 07:13

I tak nas już śledzą ile tylko mogą to niech i w samochodach sobie montują dodatkowe urządzenia śledzące.
Za ten post autor Halik otrzymał podziękowanie:
sebap (11 mar 2021, 07:52)
Ocena: 16.67%

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56431
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Nowe przepisy

Post autor: sebap » 11 mar 2021, 07:52

Zgadza się, nie uciekniemy od tego.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21862
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Nowe przepisy

Post autor: Mysza » 11 mar 2021, 08:26

Co do emisji spalin to ostatnio kilka razy się zdarzyło, że jechaliśmy za samochodem tak kopcącym, że świata widać nie było. Nie wiem co ci właściciele sobie myślą... Chmura niebieskiego dymu i jak nie masz w swoim aucie obiegu zamkniętego to wąchasz ten smród. Bleeee

Online
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11997
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Nowe przepisy

Post autor: BogdanK » 24 mar 2021, 01:05


Online
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11997
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Nowe przepisy

Post autor: BogdanK » 06 kwie 2021, 12:25

Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca: mamy problem, który wywoła chaos

Od 1 czerwca 2021 r. kierowców pojazdów i pieszych czeka mała rewolucja w obszarze przejść dla pieszych. Przepisy są niejasne, więc budzą pewne obawy i rodzą pytania. Nawet dwie państwowe instytucje - policja i ministerstwo - nie podjęły się interpretacji.
Nowe przepisy ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym będą obowiązywały od 1 czerwca. Jest w nich kilka aspektów, które wzbudziły niepokój i rodzą naturalnie nasuwające się pytania o detale. Kim jest pieszy "wchodzący" na przejście i co "prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni"? O tym za chwilę. Najpierw zerknijcie, co się zmieniło w kwestii przechodzenia przez jezdnię.
Pieszy wchodzący i jego ograniczenia
Po zmianie przepisów pieszy ma mieć nowe obowiązki, jeśli zamierza przejść przez jezdnię. Do tej pory art. 13. mówił jedynie o osobie, która już przechodziła przez jezdnię ("pieszy, przechodząc przez jezdnię …”). Nowe brzmienie to: "Pieszy wchodzący na jezdnię…". Mówimy więc o osobie, która jeszcze na tej jezdni (lub torowisku) się nie znalazła.
Taka osoba musi zachować szczególną ostrożność, ale również zyskuje pierwszeństwo przed pojazdem (z wyłączeniem tramwaju) już w trakcie wchodzenia na przejście dla pieszych, co zapisano w dodatkowym ust. 1a. Różnica jest kolosalna, bo pieszy zyskuje pierwszeństwo wcześniej, zanim znajdzie się na przejściu.
Zupełnie inną kwestią jest zmiana, jaka nastąpiła w art. 14. W nim zawarto zakazy dla pieszych, którzy przechodzą przez jezdnię. W nowelizacji dodano zapis o zakazie korzystania z telefonów i urządzeń elektronicznych w sposób "który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych". Mowa o osobie wchodzącej lub przechodzącej na jezdnię (nie tylko na przejściu).
Kto to rozumie?
Niestety oba opisane wyżej przepisy mogą prowadzić do przeróżnych interpretacji, a ustawodawca nie podał żadnych konkretów.
Na moje zapytanie wysłane do rzecznika policji uzyskałem poniższą odpowiedź z jednoczesnym zastrzeżeniem, że adresatem moich pytań powinien być autor przepisów, czyli Ministerstwo Infrastruktury:
"Policja nie jest instytucją ani powołaną, ani uprawnioną do udzielania wiążącej interpretacji przepisów, czy informacji o obowiązujących regulacjach prawnych, zwłaszcza gdy zapytania dotyczą spraw hipotetycznych".
Tymczasem autor niniejszych zmian, czyli Ministerstwo Infrastruktury, po wyczerpującym skopiowaniu tego, o co zapytałem, bez odpowiedzi rzecz jasna, na koniec wskazało mi adresata do moich wątpliwości:
"Ocena zachowań uczestników ruchu drogowego znajduje się w kompetencjach organów uprawnionych do kontroli ruchu drogowego i pozostaje we właściwości Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji".
Przepisy są tak nieprecyzyjne, że na trzech prawników, z jakimi się skontaktowałem, dwóch nie chciało się podjąć ich interpretacji. Twierdzili, że to swego rodzaju luka dla adwokatów. Jeden — nie wprost — dał do zrozumienia, że określenie "wchodzącego pieszego" może być polem do popisu dla tych, którzy znajdą lepszego prawnika.
Znalazłem jednego, który podjął się dla mnie próby interpretacji dwóch wątpliwych zapisów.
— Przepisy, które mają wejść w życie od 1 czerwca 2021 roku, są dość niejednoznaczne i pozostawiają spore pole manewru do ich interpretacji i tak naprawdę dopiero z czasem powinno ugruntować się orzecznictwo, które będzie wskazywało kierunek jak należy je rozumieć — tłumaczy adw. Sławomir Bystrzejewski, twórca strony Legalna Jazda.
Gdzie są wątpliwości?
W zmienionych przepisach są dwa niezdefiniowane i nawet trudne do zdefiniowania zapisy:
> "pieszy wchodzący"
> "ograniczenie możliwości obserwacji"
Szczególnie ten pierwszy może budzić wiele obaw. Obecne przepisy są jasne, ponieważ mówią o pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych. Tego nawet interpretować nie trzeba. Ale konia z rzędem temu, kto jasno określi osobę, która wchodzi na przejście. Czy to osoba, która ma jedną nogę na przejściu, a drugą jeszcze nie, czy może taka, która podnosi nogę, by postawić ją na przejściu?
— Sprawa jest jasna, kiedy pieszy już się znajduje na przejściu, natomiast problem pojawia się, kiedy jeszcze na nim się nie znajduje — tłumaczy adw. Sławomir Bystrzejewski. — Kwestia ta pozostawia duże pole do interpretacji. Na ten moment za wchodzenie na jezdnię/przejście może być uznane takie zachowanie pieszego, z którego będzie wynikało, iż jego zamiarem jest wejście na jezdnię/przejście — kontynuuje.
Czyli jakie?
— Oczywiście trudno będzie to jednoznacznie ocenić — odpowiada adwokat. — Niestety, ale w takich przypadkach to głównie na kierowcach pojazdów będzie spoczywać obowiązek należytej obserwacji zachowania pieszego i jego oceny, a tym samym do podjęcia decyzji, czy można bezpiecznie kontynuować jazdę przy zachowaniu takich zasad, jak np. kiedy dojeżdża się do drogi z pierwszeństwem przejazdu — wyjaśnia.
Jeden z prawników, który nie chciał się oficjalnie wypowiedzieć, posłużył się następującą analogią:
— Czy włączanie telewizora to jest moment, kiedy naciskam na przycisk czy już zaczyna się w momencie położenia na nim palca? A może wtedy, kiedy bierzemy pilot do ręki? — pyta ironicznie. — Bo to, kiedy telewizor jest włączony, rozumie nawet dziecko, po prostu widzi obraz i słyszy dźwięk. Tak samo oczywiste jest, kiedy pieszy znajduje się na przejściu — dodaje.
O ile w tej sytuacji można sobie pożartować, to w ruchu drogowym mamy do czynienia z zapisem, który będzie wykorzystywany przez pieszych, a w razie wypadku przez prawników, policję i sędziów, ale interpretować mają go kierowcy. A piesi wcale nie są w lepszej sytuacji, bo przecież: "pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko (…) jest obowiązany zachować szczególną ostrożność". Więc moim zdaniem… nic się nie zmienia.
Pieszy na przejściu z telefonem: kiedy łamie przepisy?
Druga wątpliwość dotyczy "ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji" przez osobę posługującą się urządzeniem elektronicznym podczas przechodzenia przez jezdnię. Tu moim zdaniem były tylko dwie drogi: albo tego tematu nie ruszać, albo całkowicie zakazać korzystania z takich urządzeń podczas przechodzenia przez jezdnię. Niestety ustawodawca znów zostawił spore pole do interpretacji.
Jak bowiem należy rozumieć ograniczenie możliwości obserwacji? Czy to patrzenie na smarftona, czy może zasłonięcie smartfonem oczu? Jaki sposób korzystania z urządzenia elektronicznego będzie uznany za ograniczenie możliwości obserwacji? Z jednym prawnicy się zgadzają — przepis ten nie dotyczy słuchania czegokolwiek przez słuchawki czy rozmowy przez telefon.
— Zwrot "prowadzi do możliwości ograniczenia obserwacji sytuacji", najpewniej będzie dotyczył okoliczności, gdy np. pieszy w trakcie przechodzenia przez jezdnię będzie pisał wiadomość, czyli będzie patrzył w ekran telefonu, nie obserwując tego, co się wokół niego dzieje — mówi adw. Sławomir Bystrzejewski. — Do sytuacji, kiedy będziemy mieli ograniczenie możliwości obserwacji sytuacji nie będzie dochodzić podczas trzymania telefonu przy uchu czy np. słuchania muzyki przez słuchawki, oczywiście pod warunkiem, że będziemy należycie obserwować to, co się wokół nas dzieje — dodaje.
A gdzie pozostawiono miejsce dla zachowania, które przypomina powyższe, ale nie dotyczy urządzeń elektronicznych?
— Czytanie książek podczas przechodzenia przez przejście/jezdnię nie jest wprost zakazane w ustawie prawo o ruchu drogowym, ale może być uznane za niezachowanie szczególnej ostrożności, uregulowane w art. 13 Ustawy prawo o ruchu drogowym — wyjaśnia adwokat.
Ale zaraz, to urządzenia elektroniczne nie podlegają pod ten zapis? To oczywiście moje pytanie retoryczne, które naturalnie daje do zrozumienia, że w kwestii przepisów coś trzeba było zrobić. I zrobiono. Niestety, tworząc kolejny przepis, który komplikuje prawo i tworzy kolejne pola do interpretacji. Najwięcej zyskają prawnicy i producenci wideorejestratorów.

- źródło: autokult.pl

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 58851
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Nowe przepisy

Post autor: Arek » 06 kwie 2021, 13:25

I jak w tym kraju coś przestrzegać jak nie wiadomo do końca co.... ::mysli::

I teraz idący chodnikiem przy którym jest przejście.... w ostatniej chwili zechce przejść?
Co ma w takim razie zrobić kierowca? zatrzymać się ? a jak nie przejdzie? będzie szedł dalej chodnikiem?
Zatrzymywanie się przed każdym przejściem bo: jeden idzie chodnikiem, jakieś stare baby pierdzielą od godziny przy przejściu?
Jest na prawdę mega ekonomiczne i ekologiczne.
Ten Kto to wymyślił powinien w pierwszej kolejności dostosować infrastrukturę drogową do takich przepisów, żeby było jasko i czytelne kiedy pieszy wchodzi w obręb przejścia i ma zamiar z niego skorzystać.

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21862
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Nowe przepisy

Post autor: Mysza » 06 kwie 2021, 14:10

No te stare baby to teraz też są, ile razy zdarzy mi się zrobić z siebie głupa. Tak samo ja z psem robię z ludzi głupa, bo zbliżam sie do przejścia a mój pies akurat zdecyduje się powąchać trawkę akurat przy jezdni. Teraz już go ciągnę, bo mnie samą to denerwuje.

Online
Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 11997
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Kia Venga 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Nowe przepisy

Post autor: BogdanK » 11 maja 2021, 23:31


Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 142995
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 190 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Nowe przepisy

Post autor: Scelena » 12 maja 2021, 04:57

Z tą sennością czy spadkiem cukru to dobre .

Awatar użytkownika
Mysza
Moderator
Posty: 21862
Rejestracja: 08 paź 2014, 21:51
Marka samochodu: Scenic/C4Picasso
Lokalizacja: Bydzia
Podziękował;: 78 razy
Otrzymał podziękowań: 117 razy
Znak zodiaku: Bliźnięta

Nowe przepisy

Post autor: Mysza » 12 maja 2021, 07:52

Oj ja raz jechałam zmęczona w sumie nawet nie wiem, po czym. 2h drogi w jedną stronę a ja najlepiej bym zapałki włożyła, żeby oczy się nie zamknęły.

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 58851
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: FSO
Podziękował;: 218 razy
Otrzymał podziękowań: 124 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Nowe przepisy

Post autor: Arek » 12 maja 2021, 11:51

ciekawe jak tę senność i spadek cukru będą kontrolować? ::mysli::

Awatar użytkownika
sebap
Administrator
Posty: 56431
Rejestracja: 12 gru 2015, 21:06
Marka samochodu: Chevrolet Captiva 2.4 PB+LPG
Lokalizacja: Mikstat
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Znak zodiaku: Wodnik

Nowe przepisy

Post autor: sebap » 12 maja 2021, 16:38

Nie na darmo szczepionka jest ::oczko_::

ODPOWIEDZ