Post
autor: Arek » 14 paź 2021, 17:50
Bzdury, blankiet jest wazny 15 lat, nie uprawnienia.
Wymiana tylko na nowy blankiet z obecnym zdjeciem.
„ Dokument będą musieli wymienić wszyscy kierowcy – bez wyjątku. Wynika to wprost z przepisów europejskich i ujednoliconego szablonu obowiązującego we wszystkich krajach UE. Okazuje się, że prawo jazdy na nowym blankiecie nie może zostać wydane bezterminowo. Maksymalny okres obowiązywania dokumentu wynosi 15 lat. Nie oznacza to, że osoby z bezterminowym prawkiem bezwarunkowo stracą swój przywilej. Zdaniem Sądu Administracyjnego (wyrok z 2015 r.) terminowość dotyczy wyłącznie dokumentu, a nie uprawnień, jakie uzyskał kierowca. Tym samym taki kierowca nie będzie musiał powtórnie wykonywać badań lekarskich. Będzie trzeba jednak ponieść koszt wymiany dokumentu. Obecnie to wydatek 100,50 zł + zdjęcie. Proces wymiany rozpocznie się w 2028 r. i trwać będzie 5 lat. To dziwne, bo od grudnia 2020 r. nie trzeba wozić przy sobie dokumentów, ale trzeba je wymienić.”