Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 139199
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

Post autor: Scelena » 11 wrz 2014, 16:40

Wybierasz się samochodem do któregoś z europejskich krajów? Sprawdź, jaki będzie czas i koszt podróży, poznaj przepisy drogowe obowiązujące w poszczególnych krajach.

http://www.dajemyrade.pl/artykul/samoch ... ign=august

Awatar użytkownika
Scelena
Posty: 139199
Rejestracja: 07 kwie 2014, 22:53
Marka samochodu: Scenic II 1,6 16V
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował;: 155 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy
Znak zodiaku: Strzelec

Re: Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

Post autor: Scelena » 03 lip 2015, 14:54

Cztery kółka na wakacjach

Sezon w pełni, zarówno w kalendarzu, jak i w prognozie pogody. Wyruszając samochodem w podróż, musimy być przygotowani, na to, że wszystko się może zdarzyć. Powinniśmy pamiętać o podstawowych kwestiach, nie chcemy przecież, żeby przykre niespodzianki popsuły nam wyjazd.


STAN TECHNICZNY przede wszystkim !
Przed dłuższą wyprawą, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Taki przegląd trwa około 30 minut, a jego wykonanie może przyczynić się do tego, że nie zatrzymamy się na środku drogi 1000 km od domu. Sprawdzenia samochodu możemy dokonać sami ( o ile o wiemy o nim więcej, niż to, jaki ma kolor) lub zlecić to zadanie serwisowi, obciążając nieznacznie nasz budżet, unikniemy wysokich kosztów naprawy auta za granicą.
Co należy sprawdzić ?
kiedy dokonywane były naprawy,
co było naprawiane, czy jest coś,
co już dawno mięliśmy naprawić, a zwyczajnie zostało to pominięte ?,
skuteczność układu hamulcowego,
poziom i stan płynów eksploatacyjnych,
pasek rozrządu,
stan opon i ciśnienia,
stan oświetlenia ( w wielu krajach UE za spaloną żarówkę, można dostać surowy mandat),
stan wentylacji.
Oprócz stanu technicznego samochodu, ważnym elementem jest także jego obowiązkowe wyposażenie. Przed wyruszeniem w drogę koniecznie musimy sprawdzić czy w aucie znajduje się apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe z kluczykiem, linka holownicza, gaśnica i zapasowy zestaw żarówek. Warto zabrać także klucze samochodowe i pakiet bezpieczników, a jeśli jesteśmy bardzo przejęci wyjazdem, zapasowe kluczyki (które najlepiej dać do przechowania najbardziej zaufanej osobie).
Poza granicami – niezbędne dokumenty.
Strefa Schengen, pozwala na swobodne przekraczanie granic lądowych (między państwami z układu Schengen). Podczas pobytu na terytorium innego państwa strefy Schengen powinniśmy posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość - paszport lub dowód osobisty (nie wystarczą prawo jazdy, legitymacja studencka czy szkolna). Dotyczy to także dzieci. Należy pamiętać, że nie wszystkie państwa, które należą do Unii Europejskiej znajdują się w strefie Schengen – nie należą do niej : Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein. W Wielkiej Brytanii i Irlandii, z uwagi na specyfikę geograficzną, nie zniesiono kontroli granicznych, Cypr natomiast nie spełnia jeszcze wszystkich warunków pozwalających na likwidację kontroli na granicach. Wciąż jeszcze nie ma zgody wszystkich państw UE w kwestii włączenia do strefy Schengen Bułgarii i Rumunii.
Krajowy dokument prawa jazdy, uprawnia do prowadzenia pojazdu w większości państw europejskich (w Albanii międzynarodowe) zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Międzynarodowe prawo jazdy otrzymasz w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, na podstawie posiadanego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne 3 lata (kosztuje 25 zł).
Zmiany w OC !
W następujących krajach Zielona karta nie jest nam potrzebna: państwa Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria, Chorwacja. Ponadto nie będzie ona wymagana przy wjeździe na obszar Wysp Normandzkich, wyspy Man, Gibraltaru, Wysp Owczych, Monako i San Marino. Wystarczy posiadać polskie tablice rejestracyjne, co powinno informować, iż posiadacz auta ma ważne ubezpieczenie OC.
Wylewaj za kołnierz !
Wakacyjne imprezy, grille, późne powroty … atmosfera sprzyja zapomnieniu, jednak, żeby nie zapomnieć, że nie ma pozwolenia na prowadzenie samochodu po alkoholu, przypominamy, że każdy kraj UE ma swoje normy określające dopuszczalny poziom alkoholu we krwi :
Austria – 0,5 promila;
Czechy – 0 promila;
Finlandia – 0,5 promila;
Francja – 0,5 promila;
Grecja – 0,5 promila;
Luksemburg – 0,8 promila;
Polska – 0,2 promila;
Rosja – 0 promila;
Szwecja – 0,2 promila;
Węgry – 0 promila;
Wielka Brytania – 0,8 promila.
Dla bezpieczeństwa swojego, jak i współuczestniczących w podróży, odpuśćmy sobie jazdę na podwójnym gazie, pieniądze, które zaoszczędzimy na mandacie, na pewno przydadzą się na wakacyjne wycieczki, a i sumienie jakieś takie spokojniejsze …
Przepisy są po to, żeby ich przestrzegać !
Morały o bezpieczeństwie na drodze, zostawmy sobie na później, każdy przecież wie, że nadmierna prędkość, brak kontroli nad samochodem, „popisywanie” się umiejętnościami rajdowymi przed dziewczyną, mogą skończyć się śmiertelnie. Porozmawiajmy o pieniądzach, o których lubimy słuchać, dostawać, ale już mniej chętnie oddawać (przez swoją głupotę).
Mandaty, mandaty, mandaty …
Nie tylko ludzie przeżywają podróż samochodem, jeśli panujemy wyjazd w towarzystwie czworonoga, pamiętajmy, że nasz przyjaciel znosi go o wiele gorzej niż my , stały dostęp do powietrza i wody, oraz odpowiedni transport zagwarantuje, że nasz pupil także skorzysta z wakacji.
Każdy wyjazd, to z jednej strony radość, z drugiej zdenerwowanie. W tym nadmiarze emocji nie możemy zapomnieć,o bezpieczeństwie zarówno swoim jak i naszych bliskich. Nie dopuśćmy do sytuacji, która zamieni wakacyjny odpoczynek w najgorszą pamiątkę. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, a zasada ograniczonego zaufania, sprawdza się w każdej sytuacji. Włączając się do ruchu drogowego, nie wyłączajmy myślenia.

http://naukajazdy.pl/aktualnosci/315-cz ... -wakacjach

Awatar użytkownika
SylVWia
Moderator
Posty: 12004
Rejestracja: 19 mar 2015, 16:01
Marka samochodu: Opel Omega 2.5 dti
Lokalizacja: PNT
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Znak zodiaku: Baran
Kontakt:

Re: Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

Post autor: SylVWia » 03 lip 2015, 17:52

Warto też pamiętać, że nie we wszystkich krajach dozwolone jest używanie kamerek, co jest z kolei u nas coraz popularniejsze
"- Kto Ty jesteś?
- Kotek mały.
- Jaki znak Twój?
- Lew." T. Majeran
http://www.alcorhodowla.wordpress.com

Awatar użytkownika
mfind
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2015, 17:01
Marka samochodu: Volvo s40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

Post autor: mfind » 03 lip 2015, 18:36

Od siebie dodam też:
Oświadczenie o zdarzeniu drogowym
Wiadomo, oby nic się nie stało, ale jeśli już dojdzie do stłuczki to bez znaczenia czy to z naszej winy czy obcokrajowca ciężko jest się dogadać jeśli nie znamy dobrze języka. Dlatego warto zawsze przy sobie wozić wydrukowane 2 egzemplarze oświadczenia o zdarzeniu drogowym najlepiej polsko-angielskie (takie gotowe formularze znajdziecie do pobrania na stronie organizacji PBUK - http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie- ... nie-szkody). Na PBUK znajdziecie też zawsze aktualne info odnośnie tego gdzie trzeba zieloną kartę, a gdzie wystarczy samo OC.

Aplikacja dla podróżujących Polaków - iPolak
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wypuściło odświeżoną wersję apki dla podróżujących. W dużym skrócie iPolak pozwala na szybkie sprawdzenie najpotrzebniejszych informacje odnośnie państwa, gdzie się wybieramy lub gdzie planujemy jechać. Czy w danym kraju jest bezpiecznie i czy możemy swobodnie się po nim poruszać, jakie są wymogi odnośnie ubezpieczenia, najważniejsze różnice w przepisach prawa, limity alkoholu we krwi, zasady cła, oraz inne przydatne i praktyczne informacje. Jedynie trzeba uważać, aby za granicą za często nie aktualizować danych w aplikacji, bo koszty przesyłania danych w roamingu są bardzo duże!

Ubezpieczenie turystyczne
Jedni mówią, że nie trzeba, inni, że nie wolno się bez niego ruszać na wakacje - ja należę do tej drugiej grupy, bo przezorny zawsze ubezpieczony. Ubezpieczenie turystyczne jest ważne głównie z tego powodu, że za granicą koszty leczenia to ogromne sumy liczone często w dziesiątkach tysięcy złotych za hospitalizację, nie mówiąc już o nagłych wypadkach, gdzie trzeba przeprowadzić operację. Oczywiście to wszystko musimy zapłacić z własnej kieszeni jeśli nie mamy ubezpieczenia (jest oczywiście też karta EKUZ, ale ona nie pokrywa wszystkiego). Dlatego najważniejsze, aby takie ubezpieczenie zawierało:
- jak najwyższe sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia (co najmniej 80-100 tys. zł/25tys. euro albo więcej)
- w miarę możliwości jak najwyższą sumę ubezpieczenia NNW (najlepiej 20-30 tys. zł albo więcej)
- ubezpieczenia OC w życiu prywatnym przydatne jeśli coś zniszczymy albo wyrządzimy nieumyślnie krzywdę (tutaj powinno wystarczyć 50 tys. zł ale można więcej, bo ten czynnik nie podnosi drastycznie ceny składki)
Za takie ubezpieczenie zapłacimy około 50-100 zł łącznie za 2 osoby na tygodniowy wyjazd np. do Chorwacji - czyli tak właściwie tyle co za konkretny obiad dla 2 osób w dobrej restauracji już na miejscu.

Ubezpieczenie assistance auta
Według mnie również podstawa wyjazdu autem za granicę. W ramach takiego ubezpieczenia mamy zapewnione holowanie do wartsztatu, albo wskazanego przez siebie miejsca, naprawę na miejscu zdarzenia jesli to możliwe, naprawę opon, wymianę żarówek, naładowanie akumulatora, dowiezienie paliwa, zakwaterowanie na czas naprawy, transport w przypadku awarii itp dodatkowe usługi. Najlepiej wychodzi zakupić assistance od razu z OC, ale nie każdy dużo podróżuje i przeważnie szkoda wydać dodatkowe 200 zł przy zakupie OC, które powinno być jak najtańsze. To nie problem, bo w razie czego można zawsze wykupić assistance na sam wyjazd, albo na rok niezależnie od OC - wtedy trzeba przeważnie trochę więcej zapłacić. Ofert assistance jest bardzo dużo, ale najlepszym z jakim się spotkałem i które jest często maglowane na forach internetowych to oferta od PZU w wariancie Super bez limitu kilometrów holowania. Takie full assistance na rok kosztuje u nich od 200 do nawet 500 zł w zależności od samochodu, kierowcy i tego czy mamy u nich OC. Także warto sprawdzić na starcie ile tam wychodzi - jeśli mało to można brać, jak drogo trzeba szukać alternatyw, czyli np. ofert które można wykupić tylko na czas wyjazdu.

To wszystko co mi przyszło na razie do głowy i chyba wyczerpaliśmy temat, ale jak będzie coś więcej to dopiszę :)

Pozdrawiam,
Łukasz
Porównywarka ubezpieczeń OC i AC, która dba o kierowców :)

Awatar użytkownika
BogdanK
Posty: 9420
Rejestracja: 22 cze 2015, 11:17
Marka samochodu: Renault 1,5 dCi, Kia 1,6
Lokalizacja: Katowice
Podziękował;: 138 razy
Otrzymał podziękowań: 118 razy

Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

Post autor: BogdanK » 11 lip 2021, 13:17

Za ten post autor BogdanK otrzymał podziękowanie:
Scelena (11 lip 2021, 18:24)
Ocena: 20%

Awatar użytkownika
Halik
Posty: 54132
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:50
Marka samochodu: BMW E39 Touring/JunakRS125Pro
Lokalizacja: PSZ
Podziękował;: 102 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Znak zodiaku: Lew
Kontakt:

Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

Post autor: Halik » 11 lip 2021, 21:26

:ok:

Awatar użytkownika
Arek
Posty: 56753
Rejestracja: 01 cze 2015, 13:36
Marka samochodu: .
Podziękował;: 184 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy

Samochodem po Europie - koszty, odległości, przepisy

Post autor: Arek » 12 lip 2021, 15:07

:ok:

ODPOWIEDZ